Wodowanie nowej książki Mariusza Borowiaka,
prelekcja Liegh Bishopa o ekspedycji na wrak HMHS Britanic, a także interesujący
wykład Aleksandry Stępień i Adama Słuckiego o dłubankach w Jeziorze
Hańcza - to tylko niektóre z prezentacji przedstawionych przez przybyłych
prelegentów.
Tegoroczna,
7. już odsłona festiwalu zgodnie z założeniami organizatorów odbyła się w
Warszawie. Do tej pory sześć poprzednich edycji gościło w Lodzi. Tam bowiem
narodził festiwal i organizowany jest on do dziś. Nadszedł jednak nowy rok,
nowe wyzwania i nowe pomysły. Jednym z nich była zmiana miejsca organizacji
imprezy. Mury Politechniki Łódzkiej zastąpił więc Uniwersytet Warszawski.
VII
edycja to festiwalowy maraton prezentacji. Łącznie 24 wykłady i blisko 30 gości
specjalnych. Wśród nich znaleźli się obowiązkowo Leigh Bishop, Timmi Gambin,
Gianmichele Laria, a także Kari Hyttinen i Immi Walin, którzy zaprezentowali
się po raz pierwszy. Formuła wykładów przewidywała cztery prezentacje w ciągu
jednaj godziny. Tak wiec, każdy mógł wybrać interesującą go prelekcję.
Wszystkie dzieliły 30 minutowe przerwy, w czasie których można było odwiedzać
stoiska nurkowych firm lub zrobić sobie przerwę na posiłek. W relacji opisuję
oczywiście wykłady, na których osobiście się pojawiłem.
W
gmachu głównym UW festiwal rozpoczął się o godz. 9. Kiedy aula wypełniła się po
brzegi, wszystkich uczestników powitał stały prowadzący - Marcin Jamkowski. Po
krótkim wprowadzeniu byłego naczelnego National Geographic pierwszą prelekcję pt. "O wrakach małych, dużych i nie tylko. Dylematy odkrywców (przykład Polski) przedstawił dr hab. Bartosz Kontny - wykładowca archeologii UW i instruktor CMAS. Opowiedział, czym jest zabytek, co można spotkać pod wodą oraz jak się zachować w przypadku odkrycia zabytku podczas nurkowania. W prezentacji posłużył się przykładami znalezisk z jeziora Bobęcińskiego (pale), jeziora Łęczek (dłubaka) czy jeziora Orzysz (osiedla nawodne).
Pisarz, marynista i uczestnik dwóch międzynarodowych ekspedycji na "Kujawiaka" - Mariusz Borowiak wraz z Tadeuszem Kasperskim - współautorem nowo wydanej książki "Uwaga! Zatopić U-boota" opowiedzieli o polskich okrętach, które walczyły z U-bootami podczas drugiej wojny światowej. Prelekcji towarzyszyło wodowanie ich najnowszej książki. Pisarze opowiedzieli historie "Błyskawicy", "Burzy" oraz "Garlanda" stwierdzając jednocześnie, iż Polska Marynarka Wojenna w latach 1939-1945 miała ciężki żywot walcząc ze swoimi przeciwnikami. Autorzy nawiązali również do zatonięcia "Kujawiaka", który spoczął na dnie Morza Śródziemnego z 15 na 16 czerwca 1942. Warto przypomnieć, iż motywem przewodnim zeszłorocznej edycji była właśnie wyprawa na L-72.
Swoje pierwsze wystąpienie na festiwalu wrakowym zaliczyli w tym roku Aleksandra Stępień i Adam Słucki. Ich prezentacja pt. "Dłubanki - jednopienne łodzie, niezwykły skarb jeziora Hańcza" zgromadziła spore audytorium. Instruktorzy nurkowania, miłośnicy Hańczy opowiedzieli czym tak naprawdę jest dłubanka i w jaki sposób się ją wykonuje. Ciekawe zdjęcia pozwoliły dokładniej przeanalizować trzy wraki łodzi leżących na głębokościach od 15 do 40 metrów. Pierwszą z nich odkryto w 1999r., a drugą w 2001r. Trzecia, ostatnia znaleziona została rok później.
Dr Benedykt Hac mógł czuć się z pewnością doceniony, bowiem na jego wykładzie poświęconym najniebezpieczniejszym wrakom Zatoki Gdańskiej w sali zabrakło miejsc siedzących. Byli i tacy, którzy musieli zasiąść na podłodze. Z całą pewnością mogę stwierdzić iż wykład dr. Haca o niewielkim statku zbudowanym w latach '30 i zbombardowanym w 1943 roku przez naloty amerykańskie - s/s Stuttgart - i tankowcu zatopionym w 1945 - t/s Franken - był naprawdę bardzo interesujący. Hac przyznał, iż ze względu na zalegające, duże złoża ropy w zbiornikach, to właśnie Franken jest najniebezpieczniejszym wrakiem zatoki. Zauważył, że możliwym jest przełamanie się wraku w najbliższym czasie na pół i skażenie środowiska wodnego.
Swoją obecnością zaszczycił również Course Director PADI - Michał Kosut. Tym razem jego wykład poświęcony został konserwatyzmowi w nurkowaniu technicznym. Co to jest wartość M, jaka jest różnica między tabelami i komputerami oraz czy konserwatyzm zwiększa bezpieczeństwo podczas nurkowania. Na te i inne pytania odpowiedział podczas swojej prelekcji. Dopełnieniem wykładu była również analiza wartości M oraz jej rys historyczny począwszy od badań Haldana, przez Workmana, a na Albercie Buhlmanie kończąc.
Jedną z najlepszych prezentacji, moim zdaniem, okazała się prezentacja wspaniale znanego już wszystkim nurkom wrakowym - Leigh Bishopa - podwodnego fotografa i uczestnika wielu ekspedycji. Brytyjski nurek opowiedział o ekspedycji na leżącego na prawie 120 metrach HMHS Britanic. Prezentacji towarzyszył przedstawiony przez Bishopa film z nurkowania. Do eksploracji wraku oprócz nurków używających Rebreathery zaangażowane były również batyskafy. Cała wyprawa zorganizowana z udziałem National Geographic.
Końcowe prezentacje należały do członka teamu Dark Star - Stevena Slatera, który opowiedział o wyprawie na wrak Empress of Britan oraz finki, miłośniczki nurkowania w Morzu Bałtyckim - Immi Wallin, która przedstawiła prezentację pt. "Huis te Warmelo - 300-letnia fregata na dnie Bałtyku".
Podczas festiwalu w holach głównych miejsca zajęli wystawcy. W tym roku w Warszawie prezentowali się między innymi: KDP CMAS, SEYYA, IANTD, MARES, DIVEZONE.PL, SEA WOLF, OLYMPUS, AP DIVING czy OTTER.
Podczas festiwalu w holach głównych miejsca zajęli wystawcy. W tym roku w Warszawie prezentowali się między innymi: KDP CMAS, SEYYA, IANTD, MARES, DIVEZONE.PL, SEA WOLF, OLYMPUS, AP DIVING czy OTTER.
Stałym punktem festiwalu była oczywiście aukcja charytatywna i losowanie nagrody głównej ufundowanej przez firmę TECLINE. Tym razem wylicytować można było koszulki z ekspedycji Sharkiego, wyjątkowy egzemplarz książki Jacqes Custo podarowany przez Gianmichaela Larię, a także czarno-białe zdjęcie Leigh Bishopa, które pochodzi z wraku Britanica. Cała kwota zebrana podczas aukcji przekazana zostanie na Łódzkie Hospicjum dla Dzieci. Nagrodą główną podczas festiwalu było skrzydło Donut 22 SE. Prelegenci oraz osoby, które wykupiły udział w wieczornej uroczystości, wspólnie bawiły się po zakończeniu festiwalu na bankiecie w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich.
Filmowa relacja z festiwalu dostępna w zakładce filmy!
GALERIA
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz